ბორჯომის მუნიციპალიტეტის ყვიბისში დგას წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესია. დარბაზის ტიპის შენობა შუა საუკუნეებშია აღმართული.

ერთხელ ბორჯომში მიაქციეთ ყურადღება სოფელ ყვიბისის წმინდა გიორგის სახელობის პატარა ეკლესიას. შენობა გარდამავალი პერიოდის ქართული ხუროთმოძღვრების ნიმუშია. სამშენებლო მასალა თლილი ქვისგან იყო დამზადებული. ყვიბისის ეკლესიას შესასვლელში ქვის საინტერესო სასანთლე აქვს, ეკლესიის სახურავი კი უჟანგავი ფოლადითაა დაფარული.


ყვიბისში მდებარე წმინდა გიორგის ეკლესია შუა საუკუნეებში აშენდა. საკათედრო ტაძრის შენობა დარბაზული ტიპისაა. გამოყენებული მასალა იყო ნაცრისფერი თლილი ქვა.

შესასვლელი სამხრეთ მხარესაა. ცენტრში არის პატარა ფანჯარა. ტაძრის შიდა სივრცე აღმოსავლეთის მხრიდან ნახევარწრიული აფსიდით მთავრდება, ცენტრში თაღის ფორმის სარკმლით, ჩრდილოეთ და სამხრეთ კედლებზე სწორკუთხა ჩაღრმავებებით. საკურთხეველში დგას სატრაპეზო ქვა.

კონსტრუქცია მთლიანად შელესილია და იატაკი მოპირკეთებულია კრამიტით. ტაძარი ასევე დაფარულია უჟანგავი ფოლადით. არის კრამიტით მოპირკეთებული ეზო, რომელსაც კედლით აკრავს. წმინდა გიორგის სახელობის კვიბისის ეკლესიის ეზოში არის ქვისგან ნაშენი ნაგებობა სასანთლესთვის.

ტაძარში იყო კ.ავალიშვილის საფლავის ქვა, რომელიც ამჟამად ეზოშია. საფლავის ქვაზე არსებული წარწერა ამბობს, რომ XIX საუკუნეში ნაგებობა კ.ავალიშვილმა აღადგინა.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ფოტო წყარო: georgiantravelguide.com

Церковь Святого Георгия в Квибиси

იხილეთ საქართველოს ყველა ღირსშესანიშნაობა

Реклама Consult.jpg
სტატიის შესაფასებლად.

5 комментариев

  • А
    Аделина
    Как прекрасно описано святилище Святого Георгия в Квибиси на страницах этой статьи! Это место, пропитанное духом истории и красоты, приглашает каждую из нас окунуться в атмосферу древних времен и почувствовать величие этой святыни. Путешествие в такие места наполняет душу восторгом и покоем, и я надеюсь, что каждая женщина найдет время посетить это удивительное место и насладиться его уникальной атмосферой. Благодарю автора за такое прекрасное путеводное описание!
  • B
    bikteeva94
    Исправьте ошибку в тексте "Здание являет собой", не совсем понятно о чем идет речь! Как я поняла что в Грузии большое количество церквей и храмов, построенных в честь Святого Георгия. А именно в этой церкви, в качестве строительного материала был использован тесанный камень. Он очень крепкий и долговечный!
  • G
    gjfroksit228
    Хоть и самому сооружению, да и сама церковь была построена достаточно давно, нельзя сказать, что она плохо сохранилась. Наоборот выглядит очень привлекательно и даже если вы не увлекаетесь различными церквями, храмами и тому подобным, вам стоит посетить данное место
  • D
    dacascas
    Вот тут явно видно, что люди следят за храмом. Видимо, ещё реставрация дала о себе знать. Везде порядок, двор такой ухоженный и чистый, все строения целые. Храму Святого Георгия явно повезло, если сравнивать с другими церквями в Грузии. Ведь огромное количество исторических памятников пребывают в очень плачевном состоянии.
  • И
    Иван
    Исторические здания меня очень интересуют, как историка и археолога. Спасибо автору за интересную историческую справку, очень понравилось. Фасад действительно выглядит интересно. В целом я бы посетил бы это место, осмотрел её как памятник средневековой архитектуры и поспрашивал у местных о его истории. Церковь хорошо сохранилась, видно, что за ней ухаживают.