აჭარის საუკეთესო მუზეუმები. აჭარის ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმი.
საქართველოში მუზეუმების დიდი რაოდენობაა, ყველაზე მრავალფეროვანი. ჩვეულებრივ, მუზეუმის ექსპოზიციაში წარმოდგენილია მეოცე საუკუნის სახვითი ხელოვნების ოსტატის ნამუშევრები, კერძოდ ფერწერა, გრაფიკა და ქანდაკებაც კი. მუზეუმის დარბაზები დიდია, ამიტომ ისინი ჩამოიხრჩო დიდი რაოდენობით ცნობილი ნამუშევრებით.
მუზეუმი მდებარეობს ერთ-ერთ ისტორიულ შენობაში ბათუმი,რომელიც 1940 წელს დააპროექტა არქიტექტორმა კახა ჯავახიშვილმა.
შენობას ამშვენებს მოქანდაკე თამარა აბაკელიას (1951-52) მიერ შექმნილი ფრიზი. მუზეუმის მუდმივ გამოფენაზე წარმოდგენილია ბრწყინვალე წარმომადგენლების ნამუშევრები ქართული სახვითი ხელოვნება მე-20 საუკუნე ფერწერის, გრაფიკისა და ქანდაკების დარგში: ნ.ფიროსმანი, დ.კაკაბაძე, ლ.გუდიაშვილი, ე.ახვლედიანი, მ.ბერძენიშვილი, ზ.ნიჟარაძე, გ.ჩაგელიშვილი, გ.ბუღაძე და სხვები.
საქართველო მდიდარი კულტურული მემკვიდრეობის მქონე ქვეყანაა, რაც ქვეყნის მასშტაბით მდებარე მუზეუმების უზარმაზარ რაოდენობაში აისახება. ერთ-ერთი ასეთი მუზეუმია ბათუმის სახვითი ხელოვნების მუზეუმი, რომელიც მდებარეობს 1940 წელს არქიტექტორ კახა ჯავახიშვილის მიერ დაპროექტებულ ისტორიულ შენობაში.
მუზეუმის შენობა გაოცებულია თავისი სილამაზითა და სიდიადით, მის ფასადს კი 1951-52 წლებში ცნობილი ქართველი მოქანდაკის თამარა აბაკელიას მიერ შექმნილი ფრიზი ამშვენებს. მაგრამ მხოლოდ შენობის ექსტერიერი არ არის მუზეუმის მიმზიდველობა - მისი გამოფენა შეიცავს მე-20 საუკუნის სახვითი ხელოვნების ოსტატების ნამუშევრებს.
მუზეუმის დამთვალიერებლებს შეუძლიათ იხილონ ისეთი ცნობილი მხატვრების ნამუშევრები, როგორებიც არიან ნიკო ფიროსმანი, დავით კაკაბაძე, ლერა გუდიაშვილი, ელენე ახვლედიანი, მიხო ბერძენიშვილი, ზურაბ ნიჟარაძე, გია ჩაგელაშვილი, გიორგი ბუღაძე და მრავალი სხვა. გამოფენაზე წარმოდგენილია ფერწერის, გრაფიკისა და ქანდაკების ნამუშევრები, რომლებიც წარმოაჩენს ქართველი მხატვრების განუმეორებელ ნიჭსა და ოსტატობას.
მუზეუმის ერთ-ერთი ყველაზე თვალსაჩინო ექსპონატია ნიკო ფიროსმანის ნამუშევრების კოლექცია, ცნობილი ქართველი თვითნასწავლი მხატვარი, რომელიც თავის ნამუშევრებს მთელი ცხოვრების მანძილზე მარტოობასა და სიღარიბეში ქმნიდა. მისი ნახატები, შესრულებული ზეთის მხატვრობაში, გაოცებულია თავისი უნიკალური ატმოსფეროთა და სიმსუბუქით. ეს ნამუშევრები ქართული კულტურის ნამდვილი მემკვიდრეობაა.
თუმცა, ბათუმის სახვითი ხელოვნების მუზეუმი ადგილობრივი მხატვრების ნამუშევრების გამოფენით არ შემოიფარგლება. აქ ასევე შეგიძლიათ ნახოთ უცხოელი ოსტატების ნამუშევრები, ასევე მოინახულოთ დროებითი გამოფენები, რომლებიც რეგულარულად იმართება.
აქ ასევე შეგიძლიათ ნახოთ ისეთი უცხოელი ოსტატების ნამუშევრები, როგორებიც არიან პაბლო პიკასო, სალვადორ დალი, ანრი მატისი, ვასილი კანდინსკი და სხვა. მუზეუმი რეგულარულად აფართოებს კოლექციას და აწყობს დროებით გამოფენებს, რომლებიც ეძღვნება როგორც ქართულ, ისე უცხოურ ხელოვნებას. ეს საშუალებას აძლევს ვიზიტორებს გაეცნონ ვიზუალური ხელოვნების სხვადასხვა სტილს და მოძრაობას და გაიგონ მათი ურთიერთობები და გავლენა ერთმანეთზე.
გარდა ამისა, მუზეუმი მასპინძლობს სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროგრამებს, მასტერკლასებს და ლექციებს, რომლებიც ვიზიტორებს საშუალებას აძლევს გაეცნონ ხელოვნების ისტორიას, გაეცნონ ოსტატების ტექნიკებსა და მეთოდებს და გააუმჯობესონ თავიანთი უნარები. აუდიო გზამკვლევი რამდენიმე ენაზე ასევე ხელმისაწვდომია ვიზიტორებისთვის, რაც მუზეუმის ვიზიტს უფრო სასიამოვნო და ინფორმატიულს ხდის.
მუზეუმს აქვს არა მხოლოდ კულტურული, არამედ ისტორიული მნიშვნელობა. შენობა, რომელშიც მუზეუმია განთავსებული, 1940 წელს აშენდა არქიტექტორ კახა ჯავახიშვილის მიერ და წარმოადგენს ბათუმის ერთ-ერთ ისტორიულ შენობას. მას ამშვენებს 1951-1952 წლებში მოქანდაკე თამარა აბაკელიას მიერ შესრულებული ფრიზი. ეს ფრიზი ქართველი ხალხის მოღვაწეობასა და მოღვაწეობას განასახიერებს და შენობას განსაკუთრებულ ატმოსფეროს ანიჭებს.
სახვითი ხელოვნების მუზეუმს უამრავი დამთვალიერებელი ჰყავს, როგორც ტურისტები, ასევე ადგილობრივები. ის სულ უფრო პოპულარული და მიმზიდველი ხდება მისი უნიკალური კოლექციის, საგანმანათლებლო პროგრამებისა და მაღალი ორგანიზაციული დონის გამო. მუზეუმის მონახულებისას თქვენ შეგიძლიათ არა მხოლოდ დატკბეთ ხელოვნების ნიმუშების სილამაზით, არამედ გააფართოვოთ თქვენი ჰორიზონტი და მიიღოთ ახალი ცოდნა. ასე რომ, თუ სახვითი ხელოვნებით ხართ დაინტერესებული, საქართველოში ყოფნისას აუცილებლად ეწვიეთ ბათუმის სახვითი ხელოვნების მუზეუმს. აქ არა მხოლოდ ხელოვნების მოყვარულები, არამედ პროფესიონალებიც იპოვიან რაღაცას. გარდა ამისა, მუზეუმი იძლევა უნიკალურ შესაძლებლობას გაეცნონ საქართველოს მრავალსაუკუნოვან კულტურას და მის ეროვნულ ხელოვნებას.
მიუხედავად იმისა, რომ მუზეუმი მდებარეობს ბათუმის ერთ-ერთ ისტორიულ შენობაში, მისი გამოფენა მუდმივად განახლდება და ფართოვდება. მუზეუმში წარმოდგენილია როგორც წარსული ოსტატების კლასიკური, ასევე თანამედროვე მხატვრების ნამუშევრები. გარდა ამისა, აქ იმართება სხვადასხვა ღონისძიებები და გამოფენები, რომლებიც გულგრილს არ დატოვებს არცერთ მნახველს.
სახვითი ხელოვნების მუზეუმიდან არც თუ ისე შორს არის კიდევ ერთი საინტერესო ადგილი, რომლის მონახულებაც ღირს - საქართველოს ისტორიისა და კულტურის მუზეუმი. ეს მუზეუმი მდებარეობს შენობაში, რომელიც აშენდა მე-19 საუკუნის ბოლოს და აქვს მდიდარი ისტორია. მუზეუმის გამოფენაზე წარმოდგენილია უნიკალური არტეფაქტები, რომლებიც ასახავს საქართველოს მრავალსაუკუნოვან ისტორიას, მის კულტურას, ტრადიციებსა და წეს-ჩვეულებებს.
საქართველოს ისტორიისა და კულტურის მუზეუმში წარმოდგენილია ექსპონატები, რომლებიც დათარიღებულია ნეოლითის პერიოდიდან თანამედროვე ეპოქამდე, მათ შორის საბრძოლო ცულების კოლექცია, ჯავშანი, ქართული ეროვნული სამოსი, ავეჯი, სამკაულები, უძველესი მონეტები, ფრესკები და სხვა. გარდა ამისა, მუზეუმში წარმოდგენილია საქართველოს ისტორიის მნიშვნელოვან მოვლენებთან დაკავშირებული ფოტოებისა და დოკუმენტების უნიკალური კოლექცია.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ მუზეუმის გამოფენა სამ სართულზეა განთავსებული და 10 ათას კვადრატულ მეტრზე მეტს მოიცავს. ამ მუზეუმში ვიზიტი იქნება ნამდვილი კულტურული მოგზაურობა საქართველოს ისტორიასა და კულტურაში.
დასასრულს, საქართველო უნიკალური ქვეყანაა, რომელიც მდიდარია კულტურული და ისტორიული მემკვიდრეობით და ქართული მუზეუმები იძლევა დიდ შესაძლებლობას უკეთ გაიცნონ ეს მემკვიდრეობა. რაც არ უნდა იცნობდეთ ქართულ კულტურას და ხელოვნებას, საქართველოს მუზეუმებში აუცილებლად იპოვით თქვენთვის რაიმე ახალს და საინტერესოს. მუზეუმების მონახულება დაგეხმარებათ არა მხოლოდ თქვენი ჰორიზონტის გაფართოებაში, არამედ ჩაეფლო საოცარი და ლამაზი ხელოვნების ატმოსფეროში. მუზეუმები ის ადგილებია, სადაც შეგიძლიათ შეიგრძნოთ ეპოქის სული და გაეცნოთ ნიჭიერი ოსტატების შემოქმედებას. ასე რომ, თუ ჯერ არ გინახავთ საქართველოს მუზეუმები, აუცილებლად დაამატეთ ისინი იმ ადგილების სიას, რომელთა მონახულებაც გსურთ მომავალ მოგზაურობებში.
--------------------------
არ დაგავიწყდეთ დატოვოთ თქვენი კომენტარები და შეკითხვები სტატიების ქვეშ! თქვენი აზრი ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია და ჩვენ ყოველთვის მივესალმებით ჩვენი მკითხველების გამოხმაურებას.