სენაკი საქართველო, საქართველოს სამხედრო ქალაქი, ნატოს სამხედრო ბაზა საქართველოში, სადაც ოქროს საწმისს ეძებდნენ.

სენაკი არის საქართველოს პატარა სამხედრო ქალაქი მდიდარი ისტორიით. შეიტყვეთ ჩვენი სტატიიდან, რით არის ცნობილი ქალაქი, რატომ დადიან იქ ტურისტები, რატომ ააშენა აქ ნატომ ბაზა. საქართველოში მოგზაურობისას აუცილებლად ეწვიეთ სენაკს, იმედი არ გაგიცრუებთ!


სენაკი მდებარეობს დასავლეთ საქართველოში, სამეგრელოსა და ზემო-სვანეთში, მდინარეების ცივს და თეჰურას შორის. მოსახლეობა დაახლოებით 28 ათასი ადამიანია, რაც სხვა ქალაქებთან შედარებით საკმაოდ ღირსეულია.

მიუხედავად იმისა, რომ სენაკს აქვს ხალიჩების ქარხანა, მანქანათმშენებელი ქარხანა და ჩაის, რძისა და ღვინის წარმოებისა და გადამუშავების სხვადასხვა საწარმოები, მან ქალაქის სტატუსი მხოლოდ 1980 წელს მიიღო.

სენაკი უფრო ცნობილია, როგორც სამხედრო ქალაქი. 1945 წლიდან აქ მოიერიშე პოლკი დგას. თუმცა, 1960 წელს იგი დაიშალა.

აღსანიშნავია, რომ ქართველი რევოლუციონერის პატივსაცემად სენაკს გარკვეულ დრომდე მიხა-ცხაკაიას ეძახდნენ. ქალაქს ისტორიული სახელწოდება 1989 წელს დაუბრუნდა, ქართულიდან თარგმნა ნიშნავს "უჯრედს".

ალბათ, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ სამხედრო ქალაქ სენაკს სტატუსი დღემდე არ დაუკარგავს. 2005 წელს აქ ნატოს სტანდარტების მიხედვით სამხედრო ბაზის მშენებლობა დაიწყო, რისთვისაც 17 მილიონი დოლარი გამოიყო. ბაზა 2008 წელს დასრულდა და ექსპლუატაციაში შევიდა. მასზე 3 ათასი ადამიანი მსახურობს.

ქალაქში და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე შეგიძლიათ იპოვოთ როგორც ახალი ტაძრები, რომელთა არქიტექტურული იერსახე სრულად შეესაბამება ქართულ კულტურულ-ისტორიულ სტილს, ასევე ჩვენს დრომდე „ნაცრისფერი სიძველიდან“ შემოსულ სხვადასხვა ნაგებობებს.

სენაკი-მარტვილის საავტომობილო გზის გაყოლებით შეგიძლიათ მიტოვებულ ქალაქ ნოქალაქევში მოხვდეთ. ლეგენდის თანახმად, იგი არსებობდა წინაწარმართულ ხანაში. ერთ-ერთი ვერსიით, არგონავტები სწორედ აქ ეძებდნენ ოქროს საწმისს.

შხეფის ციხე გვიანდელი სამშენებლო, ადრეფეოდალური ხანის ისტორიული ძეგლია. სენაკიდან მისვლა ფეხით არის შესაძლებელი - დაახლოებით 6 კილომეტრი.

ქალაქის შიგნით, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ღირსშესანიშნაობა, რომლის მონახულება ღირს სახელმწიფო თეატრია.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ფოტო წყარო: wikipedia.org

საქართველოს სამხედრო ქალაქი სენაკი
Реклама Consult.jpg
სტატიის შესაფასებლად.

6 комментариев

  • А
    Аделина
    Какой интересный рассказ о Сенаки! Прочитав эту статью, я узнала так много нового о этом прекрасном грузинском городе и его военной истории. Кажется, что каждый уголок этого города пронизан историческими событиями и культурным наследием. Очень впечатляюще, как город развивался и сохранял свою уникальность на протяжении столетий. Спасибо за такой увлекательный рассказ!
  • A
    7410070
    Статья о грузинском городе Сенаки представляет его как военный городок с богатой историей, освещает исторические факты и достопримечательности, связанные с военным наследием Сенаки. Фотографии помогают представить его атмосферу и уникальность. Также упоминает о местной культуре, традициях и живописных окрестностях. Для людей, интересующихся историей и милитарией, данная статья предлагает ценную информацию и вдохновляет на посещение Сенаки. Она помогает понять и оценить историческую ценность и многовековую традицию этого военного городка в Грузии.
  • D
    dacascas
    Абсолютно никакого интереса эта база НАТО не представляет для туриста. Ну, разве только он шпион какой-нибудь. А так туда и не пустят никого, фотографировать тоже не дадут. Это же не туристическая достопримечательность. Почти все военные объекты секретные в том или ином плане. Так или иначе, там в любом случае не будут рады толпам зевак.
  • B
    bikteeva94
    Сенаки известен больше, как военный городок. С 1945 года тут базировался истребительный полк, но в 1960 году он был расформирован. Очень познавательная и интересная статья, мне очень понравилась, я раньше никогда не слышала об этом городе, что он В 2005 году тут началось строительство военной базы по стандартам НАТО, на которое было выделено 17 млн. долларов.
  • М
    Марина
    Какая интересная ситуация вышла с этим городком. Служил он служил своей стране, а статус города дали далеко не сразу. Интересно, а есть ли туристические экскурсии по военным местам? В целом очень интересно понимать, что вот он, настоящий действующий военный город. Наврядли отдыхая в Грузии захочется останавливаться в таком месте, но посетить в качестве экскурсии - очень даже.
  • В
    Влада
    Очень интересное место, которое я бы хотела безусловно посетить! Это место полно историй, историй разных людей, самих построек и т.д. Я безумно люблю копаться в исторических вещах, а такое место для меня находка. Знаете, не на каждом углу можно встретить то ли военный городок, то ли обычные развалины!