კავთისხევის წმინდა გიორგის ეკლესია 5-6 საუკუნის ნაგებობაა, ერთ-ერთი ულამაზესი ადგილი საქართველოში.

წმინდა გიორგი, ერთ-ერთი ყველაზე პატივსაცემი საქართველოში. მის პატივსაცემად კავთისხევში ეკლესიაა აშენებული. წმინდა გიორგის ეკლესია ამჟამად იღებს როგორც რეგულარულ ექსკურსიებს, ასევე ღიაა ინდივიდუალური ფორმატით გაცნობისთვის. თუ თქვენ ეძებთ რამეს, რომ ნახოთ საქართველოში...


საქართველოს ღირსშესანიშნაობები მრავალფეროვანი და უნიკალურია, არსებობს როგორც არქიტექტურის თანამედროვე მაგალითები, ასევე უძველესი, შუასაუკუნეების, რელიქვიები.

მაგალითად, კავთისხევის წმინდა გიორგის ეკლესია, რომელიც საქართველოს ცენტრალურ რაიონში, შიდა ქართლში, სოფელ კავთისხევში მდებარეობს.

შენობა V-VII საუკუნეებით თარიღდება, ქვისგანაა გაკეთებული და აგურითაა გაფორმებული. ეკლესიის განლაგება იცავს მართლმადიდებლური ტაძრების კანონებს და არის მართკუთხა შენობა, რომლის ფასადები ნახევარწრიულ აფსიდად იქცევა.

დიზაინერის გეგმის თანახმად, ეკლესიაში შესვლა რამდენიმე გზით იყო შესაძლებელი: დასავლეთ და სამხრეთ მხრიდან. დღემდე მხოლოდ ერთი გზაა დარჩენილი-სამხრეთ ფასადის გავლით, რადგან დასავლეთის შესასვლელი კედლებითაა შემოსაზღვრული. შესასვლელები შემოსაზღვრულია აგურით შემკული თაღებით.

ტაძრის დეკორი ყურადღებას იპყრობს და დიდხანს ახსოვს, მხოლოდ ამის წყალობით შეიძლება წმინდა გიორგის ეკლესია საქართველოს ულამაზეს ადგილებს შორის მოხვდეს.

ტაძრის ინტერიერი განათებულია აგურით გაფორმებული თაღოვანი ფანჯრებით. ფასადების გარედან, ჩაღრმავებაში გამოსახულია მართლმადიდებლური ჯვრები, ფასადი იყოფა მარტივი, მაგრამ სისუფთავე კარნიზით. ეკლესიის სახურავის დასავლეთ მხარეს უფრო ახლოს რომ შეხედოთ, ნახავთ აგურის სამრეკლოს, რომელიც ყველა მხრიდან თაღებით არის შემოსაზღვრული, რომელიც გადაიქცევა პირამიდის ფორმის სარდაფად, რომელიც მოპირკეთებულია ფილებით ღარების სახით. იგივე საფარი მდებარეობს ეკლესიის დანარჩენ სახურავზე.

სოფელ კავთისხევში ბევრი საინტერესო ადგილია, ამიტომ იქვე, აღმოსავლეთით, ლომისის თანაბრად შთამბეჭდავი სამების ეკლესიაა.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ფოტო წყარო: facebook.com

Церковь Святого Георгия в Кавтисхеви

Реклама Consult.jpg
სტატიის შესაფასებლად.

6 комментариев

  • А
    Аделина
    Как прекрасно видеть, как культура и история великолепно переплетаются в каждой детали этой замечательной церкви! Святое место, где духовность и красота соединяются, чтобы вдохновлять нас своей величественностью. Эта статья напоминает нам о важности сохранения наших исторических сокровищ и передачи их будущим поколениям. Каждый камень этой церкви кажется пронизанным историческими событиями, каждая стена словно хранит мудрость веков. Посещение таких мест наполняет сердце благоговением и гордостью за богатство культурного наследия Грузии. Спасибо за этот вдохновляющий рассказ о церкви Святого Георгия в Кавтискеви!
  • D
    dacascas
    Я так и думал, что в Грузии Святой Георгий на особом месте, раз столько храмов в его честь построено. И вот этот наверное самый красивый и интересный в плане архитектуры. Он и по размеру намного больше чем обычно бывают грузинские церкви. И обратите внимание какая классная фотография тут подобрана. Если её совсем чуть-чуть обработать, то будет прямо как из фильма про Дракулу.
  • V
    vponomareva383
    Хочу сказать, что не бывает не исторических мест. Эта Церковь Святого Георгия уж точно не исключение. Узнала, прочитав статью, что церковь расположена в Кавтисхеви, а это недалеко от Сванетии, где я сейчас как раз отдыхаю. Фасад у церкви просто шикарный, нужно будет обязательно сделать хорошие фото.
  • V
    volobuevaanastasia331
    Как можно водить туристов к строениям, ремонт в которых проводился больше века назад?! Такие сооружения разве что с расстояния в неаколько метров осматривать можно: не дай Бог обрушится - мало того, что убьет, так ты еще и виноватым в уничтожении исторической достоприпечательности окажешься! Мадлоба за статью! Это чудесная возможность приобщиться к чудесам древности не подвергая свою жизнь опасности.
  • В
    Влада
    Красивая и необычная церковь, как и фильма. Очень живописная с красивыми окошками и колокольней. Красивый получился фасад декорированный кирпичом, церковь хорошо сохранилась. К сожалению очень плохо просматривается декор храма, но думаю не зря он считается одним их самых красивых мест в Грузии.
    • K
      klimovadominika47
      Да, Влада, полностью согласна с Вами! Лично для меня церкви всегда занимали большое место и значение! Мне кажется, что очень круто, что церковь сохранилась в хорошем виде!! Интерьер храма освещается через арочные окна, оформленные кирпичом. С внешней стороны фасадов, в углублении, изображены православные кресты, фасад разделен простым, но аккуратным карнизом. Очень хочу сюда приехать семьей в следующем году) Культурно просвещаться тоже нужно!)