ბიზნეს საკონსულტაციო სააგენტო "GIZ"
- აღწერა
GIZ ბიზნეს საკონსულტაციო სააგენტო თბილისში არის გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ნაწილი, რომელიც საქართველოში 1992 წლიდან მუშაობს. სააგენტოს ძირითადი საქმიანობაა ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობა და რეფორმების მხარდაჭერა, რაც დაეხმარება ქვეყანას საერთაშორისო სტანდარტებისა და ევროკავშირის მოთხოვნების შესაბამისად განვითარებაში.
GIZ საქართველო ფოკუსირებულია პროექტებზე, რომლებიც მიზნად ისახავს პროფესიული სწავლებისა და დასაქმების გაუმჯობესებას, რაც გადამწყვეტია ქვეყანაში კვალიფიკაციის დეფიციტის აღმოსაფხვრელად. ეს განსაკუთრებით აქტუალურია საქართველოს ევროკავშირთან ინტეგრაციის სურვილის კონტექსტში, რაც მოითხოვს სპეციალისტების მომზადების სისტემის ევროპულ სტანდარტებთან ადაპტაციას.
გარდა ამისა, GIZ-ის რეგიონში მუშაობის მნიშვნელოვანი ასპექტია კლიმატის ცვლილებისა და ენერგეტიკული პროექტების მხარდაჭერა. სააგენტო აქტიურად არის ჩართული ინიციატივების შემუშავებასა და განხორციელებაში, რომლებიც დაკავშირებულია რესურსების მდგრად მართვასთან და კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაციასთან, რაც ხელს უწყობს საქართველოს პროგრესს კლიმატის ვალდებულებების შესრულებაში.
ეფექტური მმართველობა და საჯარო ინსტიტუტების გაძლიერება ასევე GIZ-ის პრიორიტეტებს შორისაა საქართველოში. ეს მიიღწევა ტრენინგებითა და სემინარებით, მენეჯმენტის უნარების გამომუშავებით და საჯარო სექტორში თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშეწყობით. ეს ღონისძიებები მიზნად ისახავს გააუმჯობესოს საჯარო ადმინისტრაციის ხარისხი, გახადოს იგი უფრო გამჭვირვალე და პასუხისმგებელი მოქალაქეების წინაშე.