ქვემო ქართლში, ალგეთის წყალსაცავის დათვალიერებისას ტურისტებს საქართველოს ულამაზესი ადგილების ნახვა შეუძლიათ.
ალგეთის წყალსაცავი ქვემო ქართლში უფრო სტრატეგიულია, ვიდრე საექსკურსიო ობიექტი-ის აჭმევს ჯორჯიაშვილს, ასურეთს, ბორბალოს, კოდას, მარაბდას და სხვა უამრავ დასახლებას წყლით. მიუხედავად ამისა, აქ ტურისტებისთვის საქართველოშიც არის რაღაც სანახავი...
სოფელ ტბისიდან არც თუ ისე შორს, ქალაქიდან 55 კილომეტრში, ქვემო ქართლის მხარის თეთრის წყაროს მუნიციპალიტეტში, მდინარე ალგეთზე ამავე სახელწოდების წყალსაცავია. საქართველოს ღირსშესანიშნაობები, საკმაოდ ხანგრძლივი ისტორიის მქონე, ისინი ხშირად პოპულარულია ამ დღეს.
წყალსაცავზე დაგეგმილია ალგეცკაიას ჰიდროელექტროსადგურის აშენება,რომლის სიმძლავრე იქნება 1,1 მეგავატი. ალგეთის მუშაობა გამოიყენება ტბისი-კუმისის სარწყავი ღონისძიებების განსახორციელებლად. ალგეთის წყალსაცავი რომ არ ყოფილიყო, დასახლებები, როგორიცაა ჯორჯიაშვილი, ასურეთი, ბორბალო, კოდა, მარაბდა და ზოგიერთი სხვა, წყლის რესურსების მიწოდების გარეშე დარჩებოდა.
2012 წელს ალგეთზე თავის ქალა ადგილობრივმა მოსახლეობამ იპოვა. აღმოჩნდა, რომ იგი ადრეული შუა საუკუნეების მამაკაცს ეკუთვნოდა. ექსპერტების წინასწარი ანალიზი ამბობს, რომ ის თარიღდება ჩვენს წელთაღრიცხვამდე მე -5 – მე -6 საუკუნეებით და, სავარაუდოდ, დაახლოებით 40 წლის ასაკის მამრობითი სქესის ნაწილი იყო.
სამუშაოები არქეოლოგებმა და სხვა სპეციალისტებმა წყალსაცავის მიწებზე ჩაატარეს. ჩატარებული გათხრების საფუძველზე მათ გაარკვიეს, რომ აქ შუა საუკუნეებში იყო ხალხის დასახლება. თუ არ იცით რა უნდა ნახოთ საქართველოში, მაშინ წადით ალგეთის წყალსაცავში, რომელიც მონახულების შემდეგ შეიძლება გახდეს თქვენთვის ერთ-ერთი ულამაზესი ადგილი საქართველოში.