სოფელ ატენში არის წმინდა გიორგის უძველესი ეკლესია, რომლის აშენებას მშენებლებს 12 წელი დასჭირდათ. დიდი ატენის წმინდა გიორგის სახელობის საქართველოს ეკლესიის ღირსშესანიშნაობას თანამედროვე რესტავრაცია ჩაუტარდა.

დიდ ატენში წმინდა გიორგის ეკლესიის მშენებლობას უძველესი მშენებლები 12 წლამდე, 1060 წლიდან იღებდნენ. ატენის წმინდა გიორგის ეკლესიის არქიტექტურა ინდივიდუალური გადაწყვეტილებების მაგალითია და საქართველოს ღირსშესანიშნაობაა.


სოფელ დიდ ატენში წმინდა გიორგის ეკლესიაა. იგი აგებულია რიყის ქვის ნაჭრებისგან 1060-1072 წლებში.

დასავლეთ ფასადის წინა მხარეს შეგიძლიათ ნახოთ შვიდი ხაზისგან დამზადებული ქვის ჩანართი ძალიან საინტერესო და უჩვეულო წარწერით. ეს ჩანართი შეიცავს ინფორმაციას ამ სტრუქტურის მშენებლობის ეტაპების შესახებ.

სამხრეთ მხარეს შეგიძლიათ იხილოთ შესასვლელი თაღის სახით. ინტერიერი დამზადებულია ძალიან ლამაზ ფერებში და უჩვეულო სტილში. კედლების ორივე მხარეს ნახავთ აფსიდებს ფანჯრებით, მართკუთხა ჩაღრმავებით და იგივე მოოქროვილი საზღვრით. უკანა ოთახი დაფარულია უზარმაზარი და ძალიან ლამაზი ცილინდრული სარდაფით.

ასევე, ტრიუმფალური თაღის წყალობით იქმნება ძალიან ლამაზი და გრადიენტური გადასვლა, რომელიც თოვლის თეთრ კაპიტალს ეყრდნობა. გარეთ, შენობის ყველა ფასადი თაბაშირით იყო დაფარული.

დასავლეთ კუთხის მხარეს შემორჩენილია კარნიზი უჩვეულო მოსახვევით, ხოლო სამხრეთ მხარეს არის კიდევ ერთი, ძალიან უძველესი კარნიზის ნაწილები, რომელიც აშენდა რამდენიმე საუკუნის წინ.

სამწუხაროდ, ეკლესია დაზიანდა, მაგრამ მისი ხარისხიანად რეკონსტრუქცია მოხერხდა.

Вид на село Атени

იხილეთ საქართველოს ყველა ღირსშესანიშნაობა

Реклама Consult.jpg
სტატიის შესაფასებლად.

7 комментариев

  • S
    siomukha91
    Да конечно описание заманивает но вот что-то я не заметил церкви самой, описано так, что очень хочется ее увидеть и её архитектуру, она полюбому необычная, а ещё ее реконструировали, наверняка очень красивая. Ну природа как всегда просто 10 баллов, завораживающие горы, просто завидуешь людям которые живут в той деревне, очень красиво.
  • B
    bikteeva94
    Зачем давать такое длинное название заголовку? Я пока его прочитала, потеряла весь смысл и тему данной информации. И конечно бы хотелось посмотреть фотографии самой церкви, которая находится в деревне Диди Атени. Церковь Святого Георгия очень интересная и популярная достопримечательность этой местности.
  • K
    Kira
    Статья заинтересовала,но на фото не нашла церковь,а очень хотелось бы посмотреть как она выглядит Ведь Церковь Святого Георгия. Построен она из кусков булыжника в 1060-1072 годах.
  • D
    dacascas
    Не совсем понятно, есть ли там вообще эта церковь. На фотографии я совсем её не могу найти. Может быть тут что-то напутали? Или намеренно пытаются запутать? В статье указана ссылка на церковь Святого Георгия, но она ведёт на какой-то другой храм, как я понимаю. В общем, тут надо разбираться, что к чему.
  • V
    volobuevaanastasia331
    Если честно, я в замешательстве. В одних источниках говорится, что в Диди Атени находится Атенис Сиони - храм в честь Успения Пресвятой Богородицы, в других указывается церковь Святого Георгия. При чем вместе они не упоминаются. Географически оба объекта совпадают: 10 км от Гори. Так что же там за храм???
  • V
    volobuevaanastasia331
    Если честно, я в замешательстве. В одних источниках говорится, что в Диди Атени находится Атенис Сиони - храм в честь Успения Пресвятой Богородицы, в других указывается церковь Святого Георгия. При чем вместе они не упоминаются. Географически оба объекта совпадают: 10 км от Гори. Так что же там за храм???
  • M
    mamontov3572
    Церковь Святого Георгия в Диди Атени, безусловно, является важным памятником грузинского духовенства. И знание о том факте, что церковь была построена почти тысячу лет назад, делает её ещё более для нас значимой. В статье очень интересно описан интерьер церкви: апсиды с окнами, прямоугольное углубление и позолоченный бордюр - всё это хотелось бы увидеть своими глазами.