საქართველოს რელიგიური ღირსშესანიშნაობა. მთიან აჭარაში მთავარი კულტურული მემკვიდრეობა სარფში წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ეკლესიაა.

ყველა მორწმუნე ცდილობს მოინახულოს საქართველოს რელიგიური ღირსშესანიშნაობები. ბლოგ „MadLoba“-ში ნახავთ ინფორმაციას ყველაზე ცნობილი ძეგლების შესახებ, რომელთა მონახულება ნამდვილად ღირს ქვეყნის რელიგიური და კულტურული ტურის ფარგლებში. აქ ასევე ნახავთ რეალურ მიმოხილვებს და შთაბეჭდილებებს იმის შესახებ, რაც ნახეთ.


მთიან აჭარაში შეგიძლიათ ნახოთ საქართველოს ულამაზესი ადგილები: მთები, ხეობები, მდინარეები და ჩანჩქერები, უხვი მცენარეულობა, სუფთა ზღვა.

და რა უნდა ნახოს საქართველოში ქრისტიანობის ისტორიით დაინტერესებულმა? სახელმწიფო დიდად ზრუნავს უძველესი ტაძრებისა და მონასტრების შენარჩუნებაზე. ასევე შენდება ახალი ტაძრები.

მაგალითად, საქართველო-თურქეთის საზღვართან, სოფელ სარფში, 2008-2012 წლებში აშენდა წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ეკლესია. პატარა ტაძარს სერიოზული სიმბოლური ტვირთი აქვს, რადგან ის დგას ქრისტიანული და მუსულმანური სახელმწიფოების საზღვარზე.

ეკლესიის უნიკალურობა იმაში მდგომარეობს, რომ მის კედლებზე უძველესი ქართული მხატვრობა და ორნამენტია დახატული. საფუძვლად აღებულია ტაო-კლარჯეთის (თანამედროვე თურქეთი) ტერიტორიაზე დანგრეული ტაძრების ფრესკები.

ეკლესია ჯვარგუმბათოვანია. ასეთი ეკლესიების აშენების ტრადიცია ბიზანტიიდან მოვიდა, ასეთი არქიტექტურული სისტემა განვითარდა ქრისტიანული აღმოსავლეთის ქვეყნებში და რუსეთში ფუნდამენტური იყო.

ეკლესიის მიმდებარე ტერიტორია კეთილმოწყობილია, შემოსაზღვრულია ჭრელი გალავნითა და ღობეით. ბილიკები მოპირკეთებულია, გაზონები მორთულია.

შემთხვევითი არ არის, რომ ეკლესია ანდრია მოციქულის სახელს ატარებს. არსებობს ლეგენდა, რომ წმინდა ანდრია პირველწოდებულის გზა ძველ საქართველოში აქედან დაიწყო, მან ამ მიწებზე ქრისტიანული სწავლება მოიტანა, პირველი ტაძარი ააგო და ქართველი მღვდლები აკურთხა.

ამ მოვლენას მოგვაგონებს ამ ადგილებში მდებარე საქართველოს სხვა ღირსშესანიშნაობებიც. სოფელ სარფიდან კილომეტრში ანდრია პირველწოდებულის ქანდაკება და წმინდანის სახელობის ჩანჩქერია.

Церковь Андрея Первозванного в Сарпи
Реклама Consult.jpg
სტატიის შესაფასებლად.

5 комментариев

  • А
    Анастасия
    Я уже знаю, что Апостол Андрей Первозванный один из самых почитаемых в грузии святых, поэтому не удивилась, что в его четь построено много храмов. Наверное этот один из самых почитаемых, если он стоит в той местности, из которой по преданию Андрей и начал свой тупь. Очень символично и здорово, что такие сооружения хранят историю конкретной местности и дают возможность всем верующим людям почувствовать связь времени в таких местах. А то, что церковь стоит прям на границе с мусульманским государством, мне кажется, это не менее символично и несет ко всему прочему еще и функцию спасения и сохранения веры: куда бы ты ни пошел, ты под защитой.
  • B
    bikteeva94
    Сколько же в Грузии множество различных культурно-духовных достопримечательностей! Все они особенно красивые и интересные, в каждом из них есть своя история и свои тайны! В общем мне очень понравилась эта статья, но я не отношусь к людям, которые любят посещать подобные места, спасибо автору за его работу!
  • A
    7410070
    Статья о церкви Андрея Первозванного в Сарпи очень интересная и содержательная. Она хорошо передаёт атмосферу места и привлекает внимание к его истории. Впечатляет то, что церковь сохранилась до наших дней и является памятником культуры, которому уделяют внимание как местные жители, так и туристы. Также важно, что статья упоминает о значимости региона в истории Грузии и об окружающих достопримечательностях, что делает её ещё более интересной. Рекомендую ознакомиться с этой статьёй, если вы планируете посетить Батуми и его окрестности.
  • D
    dacascas
    Очень красивая церковь, на мой взгляд. Отлично вписывается в окружение. Глядя на неё, сразу ощущаешь таинство и божественное присутствие. Это место действительно стоит посетить, особенно верующим людям. Жаль только, что нет информации о том, как добраться до этого посёлка. Если у вас будет возможность дополнить статью, то было бы здорово.
  • И
    Ира
    Если вы устали от всего исторически важного и супер старинного, то это место для вас. Церковь молодая, можно даже сказать «свежая». Но при этом так же как и все исторически ценные, несёт для народа большое значение и ещё больший смысл. Ведь находится она на границе христианского и мусульманского государств.