საქართველოს ისტორია ქალაქებში. იმერელ მეფეთა რეზიდენცია ამბროლაურია. ორაზროვანი ისტორიის მქონე ქალაქი. მოედანზე ბოთლი.

საქართველოში ღვინის ტრადიციები მსოფლიოში ყველაზე განვითარებულია. ამბროლაურის ერთ-ერთი ცენტრი-იმერელ მეფეთა რეზიდენცია, მრავალი სახეობის ღვინის სამშობლოა. ბლოგში "MadLoba" თქვენ იხილავთ ინფორმაციას ამ ადგილის, მისი ისტორიისა და ატრაქციონების, ადგილმდებარეობისა და ტრადიციების შესახებ


ამბროლაური, ორაზროვანი ისტორიის მქონე ქალაქი, განსაკუთრებით სახელებით, მეღვინეობის ცენტრია რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში, ღვინის ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი სახეობის, ხვანჭკარის სამშობლო. ქალაქის ერთ-ერთი ღირსშესანიშნაობაა ხვანჭკარის ძეგლი.

ის დამონტაჟებულია ქალაქის რგოლის გზაზე და არის გიგანტური ბოთლი, რომლის სიმაღლე დაახლოებით 18 მეტრია. ზოგჯერ ამ ადგილს უწოდებენ "მოედანს ბოთლით". ამბროლაურში კიდევ ერთი სკვერია, რომელიც ძირითადადაა განსაზღვრული.

ამბროლაურსკის რაიონში ოთხი ქარხანაა, რომლებიც ხვანჭკარას აწარმოებენ. ტურისტებისთვის ეწყობა ექსკურსიები, რომლის დროსაც შეგიძლიათ დააგემოვნოთ საწარმოს პროდუქტები. ამბროლაურის პირველი დოკუმენტური მოხსენიება მე-17 საუკუნეს მიეკუთვნება. სწორედ იმ დროს ჰქონდა ქალაქს იმერელ მეფეთა რეზიდენციის სტატუსი.

მას შემდეგ დღემდე არც ისე ბევრი შენობა შემორჩა. პატარა კოშკი და ძველი ეკლესია, ტურისტებისთვის ხელმისაწვდომი. სტალინის დროს ამბროლაურს ძალიან მოკლე დროში ცნობილი პარტიის ლიდერის, იენუქიძის სახელი მიენიჭა. მაგრამ მას შემდეგ, რაც ის დაეცა სამარცხვინო, სხვათა შორის, მიზეზი, ქალაქი დაბრუნდა მისი ყოფილი სახელი.

ქალაქის გარეთ, 6-10 კილომეტრში, შეგიძლიათ იპოვოთ სხვადასხვა ისტორიული ძეგლები. რიონის ნაპირზე, ამბროლაურიდან 8 კილომეტრში, მდებარეობს ბარაკონის ტაძარი, რომელიც აშენდა 1753 წელს. ითვლება გვიან მშენებლობა, არა ყველა უძველესი. თუ შევადარებთ სხვა ისტორიულ ძეგლებს.

მაგრამ მინდას ციხე, სრულიად განსხვავებული მასშტაბის მშენებლობა. პირველი ნახსენები იგი თარიღდება მე -10 საუკუნეში. მაგრამ სავსებით შესაძლებელია, რომ ის ამაზე დიდი ხნით ადრე გამოჩნდა. თავად სტრუქტურა მდებარეობს ვულკანური წარმოშობის მაღალ კლდეზე.

ხვანჭკარას ძეგლი საქართველოში
Реклама Consult.jpg
სტატიის შესაფასებლად.

7 комментариев

  • G
    gjfroksit228
    Ну какая же Грузия без вина! Все знают, что грузинское вино это что-то с чем-то. Всем любителем вина советую посетить Амбролаури - это не только красивое и популярные место среди царей, так же это считается центром виноделия
  • Д
    Данил
    Классное место, с удовольствием бы туда съездил! Амбролаури - это не только лишь резиденция царей Имеретии, но и центр виноделия Рача-Лечхуми, родина одного из известнейших сортов вин, Хванчкары. Интересно бы попробовать, жаль у меня в городе её не продают) Но кроме вин здесь есть ещё и множество других достопримечательностей, правда за чертой города 👍
  • B
    bikteeva94
    Амбролаури - резиденция имеретинских царей, является родиной многих сортов вина, здесь даже возвели гигантскую бутылку высотой около 18 метров на кольцевой дороге. Город является центром виноделия региона Рача-Лечхуми, здесь делают известные сорта вин, Хванчкары. Одной из достопримечательностей города является памятник Хванчкаре.
  • L
    loli.lol.01
    Так круто, что в Грузии так заботятся о туристах и делают всё, чтобы им понравился отдых здесь. В наше время это действительно самое лучшее место для отдыха. Я бы с удовольствием посетила заводы, в которых производят Хванчкару. Ведь вы сможете не только посмотреть на то, как там всё устроено, но и также сможете продегустировать продукцию предприятия. Очень круто!
  • М
    Марина
    Хочу туда как минимум чтобы сфотографироваться с этой ванной бутылкой. Как максимум пойти и перепробовать всё возможное вино. Интересная история этого города. Его переименование и множественные исторические памятники. О! А ещё меня очень зацепила скала волканического происхождения. Хотелось бы послушать об этом что-то интереное об этом.
  • И
    Ира
    Я сильно люблю вино, а тут такой город, являющийся центром виноделия одного из неплохим районов! Я никогда не пробовал Хвачкару, но надеюсь, что в жизни такая возможность мне предоставиться. Вообще, город очень интересный, так много достпримечательностей, памятников, интересное место для любителей путишествий, а не отдыха на море!
    • B
      bikteeva94
      Вот чего только не придумают люди! Какие только памятники и скульптуры есть! Я еще где-то читала, что в Грузии, в каком-то городе был фонтан, и вместо воды, лилась чача, представляете себе, что там происходило каждый день? Но сейчас этот фонтан якобы на ремонте, но можно было так и сказать, что закрыли его!