ბათუმის სანაპიროს ერთ-ერთი უნიკალური ღირსშესანიშნაობაა ქანდაკება წარწერის "Liberte" სახით. ეს ნამუშევარი შეიქმნა ცნობილი ქართველი მოქანდაკის გელა წულაძის მიერ და განთავსებული იყო ლეხისა და მარია კაჩინსკის პარკის გვერდით.
სამწუხაროდ, 2022 წლის 5 თებერვალს, ძლიერმა ზამთრის ქარიშხალმა მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა სანაპიროს ამ ნაწილს. ძლიერმა ტალღებმა წაიღო ქვიშა და კენჭები, გაანადგურა სანაპირო ზოლი, დააზიანა მრავალი ინფრასტრუქტურული ობიექტი, მათ შორის ნათურები და ბილიკის ნაწილი. დამატებითი დაზიანების თავიდან ასაცილებლად და სკულპტურა „ლიბერტეს“ შესანარჩუნებლად გადაწყდა მისი დროებით დემონტაჟი. ადგილზე იმყოფებოდა თავად ნაწარმოების ავტორი გელა წულაძე, რომელიც ყურადღებით აკვირდებოდა მისი შემოქმედების მოძრაობას.
ბათუმის ბულვარის ადმინისტრაციის განცხადებით, როგორც კი გასეირნებაზე სარესტავრაციო სამუშაოები დასრულდება და ამინდის პირობები გაუმჯობესდება, ქანდაკება თავდაპირველ ადგილს დაუბრუნდება. ეს ინციდენტი ხაზს უსვამს ქალაქის კულტურულ ადგილებსა და ძეგლებზე ზრუნვის მნიშვნელობასა და მნიშვნელობას ცვალებად ბუნებრივ გარემოში.