აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტი, რომელიც აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში მდებარეობს, წარმოადგენს მთავარ სამთავრობო ორგანოს, რომელიც პასუხისმგებელია სპორტისა და ახალგაზრდული აქტივობების განვითარებასა და პოპულარიზაციაზე აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში. ეს დეპარტამენტი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს სხვადასხვა სპორტული ღონისძიებებისა და შეჯიბრებების ადმინისტრირებაში, უზრუნველყოფს რა ამ აქტივობების კარგად კოორდინაციას და საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომობას. ის მჭიდროდ თანამშრომლობს ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან მასობრივი სპორტული ინიციატივების ხელშეწყობის მიზნით, რაც მიზნად ისახავს საზოგადოების მონაწილეობისა და ფიზიკურ აქტივობებში ჩართულობის წახალისებას. სხვადასხვა სპორტის სახეობებში, როგორიცაა ჭადრაკი და ჭიდაობა, რეგიონული ჩემპიონატების ორგანიზების გარდა, დეპარტამენტი ასევე ზედამხედველობს მაღალი დონის სპორტული დეპარტამენტს, რომელიც ეძღვნება ელიტური სპორტსმენების მხარდაჭერას. ეს მოიცავს ვარჯიშისა და შეჯიბრებებისთვის მომზადების რესურსების უზრუნველყოფას. გარდა ამისა, დეპარტამენტი ხაზს უსვამს საზოგადოების ინფორმაციის გავრცელების, საზოგადოების ინფორმირების მნიშვნელობას სპორტის სექტორში მომავალი ღონისძიებებისა და შესაძლებლობების შესახებ. შეჯიბრებების გამარჯვებულებისთვის მედლებისა და დიპლომების გადაცემა კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს დეპარტამენტის ერთგულებას სპორტში მიღწევების აღიარების, კონკურენტუნარიანობის სულისკვეთების ხელშეწყობისა და რეგიონში სპორტული წარმატების ხელშეწყობის მიმართ.